Reklam
2016 Faaliyet Raporu centilmenlik yarışıyla geçti..!

2016 Faaliyet Raporu centilmenlik yarışıyla geçti..!

Sarıyer Belediyesi’nin 2016 yılı Faaliyet Raporu, Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin oylarıyla kabul edilirken, rapor hakkında yapılan görüş bildirmeler sırasında CHP ve AK Parti’liler arasındaki centilmenlik yarışı dikkat çekti.

08 Nisan 2017 - 13:56 - Güncelleme: 08 Nisan 2017 - 19:59

Sarıyer Belediyesi’nin 2016 yılı Faaliyet Raporu, Belediye meclisi’nde CHP’li üyelerin oylarıyla kabul edilirken, rapor hakkında yapılan görüş bildirmeler sırasında CHP ve AK Parti’liler arasındaki centilmenlik yarışı dikkat çekti.

Başta Belediye Başkanı Şükrü Genç olmak üzere, konuşma yapmak için kürsüye gelen her meclis üyesi, geçmiş toplantılardaki sert tartışma ve sataşmaların aksine, karşı gruba yönelik teşekkürlerini ifade ederken, kırıcı sözlerinden dolayı da özür dilediler.

Bu arada 16 Nisan’da yapılacak referandum çalışmaları kapsamında yürütülen “Evet”, “Hayır” kampanyaları nedeniyle, CHP’liler “Evet” kelimesini kullanmaktan, AK Parti’liler de “Hayır” demekten kaçınarak, kabul ve ‘red’ şeklinde görüş bildirmeyi tercih ettiler.!

Sarıyer Belediye Meclisi’nin geçen Pazartesi günü yeni hizmet binasında gerçekleştirilen toplantısının ardından, salon dar geleceği için ikinci oturum Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı.

2016 Yılı Raaliyet Raporu’nun görüşülmesi nedeniyle Belediye Birim Müdürleri’nin de tam kadro yer aldığı toplantıda, Belediye Başkanı Şükrü Genç faaliyet raporuyla ilgili bir sunum yaptı. Yaklaşık bir buçuk saat süren sunum sırasında Başkan Genç, belediyenin çalışmalarıyla ilgili detaylı bir anlatım yaparken, salonda bulunan bazı kişilerin oturdukları koltuklara gömülüp, uyukladığı görüldü.

BAŞKAN GENÇ AK PARTİ’Lİ ESKİ BAŞKANA TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Şükrü Genç,  belediyenin sağlık, eğitim, kültür, spor ve fiziki yatırım gibi faaliyetleriyle ilgili bilgi verirken, 1 Nisan’da resmi açılışı yapılan Sarıyer Belediyesi yeni hizmet binasının yapımına emeği geçen herkese teşekkür etti. Genç, hizmet binasının arsasının tahsisi konusundaki katkılarından dolayı eski Sarıyer Belediye Başkanı AK Parti’li Yusuf Tülün‘e de teşekkür etti.

Başkanı Şükrü Genç uygulanan mali disiplin sayesinde bütçenin fazla verdiğini de ifade etti. Genç, “Sarıyer Belediyesi’nde büyük harcama kalemlerine sahip dev projeler, belediyenin kendi bütçesiyle yapılmasına rağmen, ilk defa bütçede açık vermedik, gelir kalemi, gider kaleminden yüksek oldu. Bu başarıdan dolayı tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

AK PARTİ’Lİ ÜYEDEN BAŞKAN GENÇ’E TEŞEKKÜR

Başkan Genç’in sunumunun ardından AK Parti grubu adına Salim Kain, CHP Grubu adına da Gökan Zeybek görüşlerini açıklayan konuşmalarda bulundular. AK Parti’li Hicran Çelikyay ile Nurettin Çelik de kendi adlarına eleştirel konuşmalar yaparken, CHP’li Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok da eleştirilere yanıt verdi.

Salim Kain konuşmasında, belediyenin yüklü miktarda borcu olduğunu ancak bunun raporda gösterilmediğini ileri sürdü.

Hicran Çelikay ise, daha çok faaliyet raporundaki yazım hataları ve görselliğindeki özensizlikten şikayet etti.

Toplantıdaki teşekkürlerden biri de AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Çelik’ten geldi. Çelik, “Belediyenin yeni hizmet binasının açılış töreninde biz de vardık. Ama henüz binayı gezme fırsatı bulamadık. İnşallah gezeceğiz. Birçok eksiği olabilir ancak arsa tahsisinden, yapılıp, tamamlanıncaya kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Yusuf Tülin’e teşekkür eden Başkanımıza, biz de teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Çelik, referandum da “evet” diyeceklerini ancak faaliyet raporuna “hayır” oyu kullanacaklarını da söyledi.

CHP’Lİ ZEYBEK ÖZÜR DİLEDİ

CHP adına konuşan Gökan Zeybek ise geçen ayki toplantıda yaşanan sert tartışma sırasında kullandığı sözlerden dolayı kırılan meclis üyeleri olduğunu belirtip, özür diledi.

Zeybek, Sarıyer Belediyesi’nin harcamalarına yönelik eleştirilere karşın, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nden örnekler verip, “Sarıyer Belediyesi’nin harcamalarını fazla bulan arkadaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne baksın. İstanbul’un, bakıma muhtaç durumdaki ağaçları için bir ihale yapıldı. Bir yıl boyunca ağaçların bakımı ve korunması için yapılan ihale 62 milyona bir şirkete verildi” dedi.

Zeybek, İstanbul’un her yerine dikilen lalelerin de değerinden çok yüksek ücrete alındığını ileri sürdü.

2016 YILI FAALİYET RAPORU OYÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Öte yandan görüşmeler sırasında CHP’liler kürsüde konuşurken, AK Parti’li bazı meclis üyelerinin oturdukları yerden sürekl sataşmaları, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Çelik’i öfkelendirdi. Çelik bu nedenle arkadaşlarını, konuşmaları sükunet içinde dinlemeleri için uyardı.

Görüşmeler tamamlandıktan sonra Belediye Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun tarafından isimler tek tek okunarak oylama yapıldı. CHP’liler ‘evet’ dememek için ‘kabul’,  AK Parti’liler de ‘hayır’ yerine ‘ red’ demeyi tercih etti. Faaliyet raporu CHP’lilerin verdiği kabul oylarıyla oyçokluğuyla kabul edildi.

Sarıyer Belediye Meclisi’ndeki faaliyet raporu görüşmelerinin kavgasız gürültüsüz geçmesi, CHP ve AK Parti grubunun birbirine karşı gösterdiği centilmence davranışlar, salonda izleyici olarak bulunan vatandaşlar tarafından takdir edildi. Bazı kişiler ise, “Hayrola..! İnşallah hep böyle devam eder..” demekten kendilerini alamadılar.

Tuncay Dağlı-Sarıyer Kent

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersin Burak özgün çizgilerini sanatseverlerle buluşturdu
Ersin Burak özgün çizgilerini sanatseverlerle buluşturdu
En güzel yemeği yapan kazandı..!
En güzel yemeği yapan kazandı..!