Reklam
6. Sarıyer Edebiyat Günleri kültür-sanatın adresi oldu

6. Sarıyer Edebiyat Günleri kültür-sanatın adresi oldu

Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Sarıyer Edebiyat Günleri’nde çok sayıda edebiyatçı ve sanatçı ile okur ve izleyici kitlesinin buluşması, etkinliğin kültür-sanatın adresi olmayı başardığını gösterdi.

12 Mayıs 2017 - 23:29 - Güncelleme: 12 Mayıs 2017 - 23:45

Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Sarıyer Edebiyat Günleri’nde çok sayıda edebiyatçı ve sanatçı ile okur ve izleyici kitlesinin buluşması, etkinliğin kültür-sanatın adresi olmayı başardığını gösterdi.

İki gün önce kitap fuarıyla başlayan Edebiyet Günleri’nin bugün açılışı yapıldı. Şiir Teknesi’yle yapılan boğaz turu ve şiir dinletisiyle başlayan Edebiyat Günleri’ne yalnızca İstanbul’dan değil birçok şehirden davetli konuklar da katıldı. Özellikle Ankara ve Adana’dan gelen sanatçı, edebiyatçı ve basın mensupları etkinliğe renk kattı.

Etkinlikte ilk olarak sahneye çıkan yazar Fatih Erdoğan, edebiyat günlerine katılan çocuklarla söyleşi gerçekleştirdi. Daha sonra yüzlerce öğrencinin katıldığı ‘Şiir Teknesi’ ile boğaz turu yapıldı. Aynı andan etkinlik alanında müzisyen Enzo Ikahn konser verdi. Tekne turunda sanatçı Menderes Samancılar şiir dinletisi sundu. Bu arada Sarıyer Belediye Başkan Şükrü Genç de, Can Yücel’in ‘Bağlanmayacaksın’ ve Nazım Hikmet'in 'Şehrime Gel Sevgili' şiirlerini okudu.

Şiir Teknesiyle turu katılanlar Haydar Aliyev Parkı’nda bando ekibi tarafından karşılandı ve 6. Edebiyat Günleri’nin açılışı yapıldı.

“EDEBİYAT GÜNLERİ HAK ETTİĞİ YERİ ALDI”

Etkinliğin açılışında davetlilere hitaben konuşma yapan Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti yaşatmak için verdiğimiz mücadele tüm alanlarımıza yansıdı. Bu ilçe bize emanet edildiği günden beri her gün, her çalışmamızın üzerine yenilerini ekleyerek bugüne geldik. Sarıyer Edebiyat Günleri, kültür sanat takvimlerinde hak ettiği yeri aldı. Burada sadece Sarıyerlileri değil tüm İstanbulluları ağırlıyoruz. Bu etkinliği sanatın hemen her dalının bir arada bulunduğu bir karnavala dönüştürmek için yoğun bir çaba içindeyiz.  ‘Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü her yıl farklı bir sanatçıya veriliyor. Bugüne kadar birbirinden değerli edebiyatçılara verilen ödülün bu yılki sahibi Murathan Mungan oldu. Sizlere edebiyatsız, şiirsiz ve sanatsız günlerin olmayacağı zamanlar diliyorum. Bunların gerçekleşeceğinden de en ufak şüphe duymadığımı belirtmek istiyorum” dedi.

Düzenlenen imza günlerinde;  İhsan Eliaçık, Sunay Akın, Fatih Erdoğan, Dilek Ünal, Sema Akkoyun, Dilara Keskin, M. Cemal Beşkardeş, Yaşar İliksiz, Harun Özen, Arif Keskiner, Salih Bolat, Mario Levi, Orhan Kareveli, Emine Topçu, İclal Nur, Yusuf Piliç, Erdoğan Sarıgül, Kemal İnci, Hüseyin Ferhad, Emre Gül, Türker Ayyıldız, İlker Mumcuoğlu, Ali Deniz Uslu, Koray Yersüren, Cezmi Ersöz kitaplarını sevenleri için imzaladı.

SUNAY AKIN’INDAN İLGİ ÇEKEN SÖYLEŞİ

Tek kişilik oyunu ‘İki kitap bir heves’ ile sahneye çıkan usta yazar Sunay Akın, müzelerin ülkeler için çok önemli olduğunu söyleyerek, bilgi ülkelerin en önemli gücüdür” dedi. Ülkemizde müzelerde sergilenen tarihi eserlere değer verilmediğini de sözlerine ekleyen Akın, “Eğer Atatürk Dolmabahçe Sarayı’nda ölmeseydi orayı müze değil otel yaparlardı” dedi.

Tuncay Dağlı-Sarıyer Kent

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇYDD'den kadın sağlığına bilimsel destek..!
ÇYDD'den kadın sağlığına bilimsel destek..!
Yalınkılıç CHP Sarıyer İlçe Başkanlığını omuzlamaya talip..!
Yalınkılıç CHP Sarıyer İlçe Başkanlığını omuzlamaya...