7. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri verildi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, adına geleneksel olarak verilen Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri'nin 7.si İş Sanat Merkezi'nde düzenlenen törenle verildi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, adına geleneksel olarak verilen Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri’nin 7.si İş Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi.

Lepra (cüzzam) hastalığının tedavisi için Türkiye’de büyük mücadeleler verirken, gençlerin okuyup, çağdaş birer insan olması için çaba harcayan tıp doktoru, yazar ve eğitimci Prof. Dr. Türkan Saylan aramızdan ayrılışının sekizinci yıldönümünde anıldı.

Türkan Saylan’ı anma etkinlikleri kapsamında ÇYDD tarafından verilen 7. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri’nin takdimi için Levent'teki İş Sanat Merkezi’nde tören düzenlendi. Ödül törenine bilim ve sanat dünyasından kalabalık bir davetli grubu ile ÇYDD’nin yönetici ve üyeleri katıldı.

PROF. DR ÇELİKEL: GENÇLERİMİZ ONU HİÇ UNUTMADI UNUTMAYACAK

Ödül töreninde konuklara hitaben bir konuşma yapan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Türkan Saylan'ın eğitim, sağlık ve sosyal yaşamdaki mücadelesinden örnekler verdi. Çelikel şunları söyledi:

“Prof. Dr. Türkan Saylan 19 yıl unutulmaz bir genel başkanlık yaptı. Arkadaşlarıyla birlikte saygın bir ÇYDD yarattı. Arkasında cüzzam gibi korkutucu, yok edici bir hastalığa karşı verdiği bir savaş ve elde ettiği kutsal bir başarı vardır. Dağ bayır demeden, köy köy dolaşarak olağanüstü asil iradesiyle cüzzamın bulaşıcı bir hastalık olmadığını, tedavi edilir olduğunu anlattı. Ailelere, hastalara umudun kapısını açmıştır. Onlara yaşama sevinci vermeye çalışmıştır. Emekleriyle yeşerttiği binlerce kızımız ve üniversiteli gencimiz üzerinde unutulmaz izler bırakmıştır. Onlar, onu hiç unutmadılar ve asla unutmayacaklar. Büyük Atatürk’ün emaneti olan çağdaş, demokrat, laik Türkiye Cumhuriyeti için bütün siyasal düşüncelerin ve kimliklerin birlikte mücadelesi, ÇYDD’nin de mücadelesidir. Beraberiz, yalnız değiliz. Sevgili dostumuzun emaneti olan ÇYDD artık topluma malolmuştur. Toplumun güvendiği bir kuruluş haline geldi. Sevgili dostum Türkan Saylan’ı minnet ve rahmet duygularıyla anıyorum.”

Gazeteci İrfan Değirmenci’nin sunduğu törenin devamında  "Adı Türkan" adlı belgeselin gösterimi yapıldı. Adından ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel tarafından 7. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri verildi.

Sanat dalında "öykü" ödülünü "Dört İsmail Bir Leyla" eseriyle Arife Kalender, "Akılsız Sokrates" eseriyle Mehmet Fırat Pürselim kazandı. Bilim alanında ise Doç. Dr. Emine Eren Koçak ödül aldı.

Tuncay Dağlı-Sarıyer Kent