CHP Sarıyer İlçe Başkanından CHP'li meclis üyesine öfke

'Hak ve hukuk kurallarını çiğneyip, adalet bekleyemezsin'

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, yaptığı yazılı basın açıklaması ile mahalle delege seçiminde usulsüzlük yapıldığını iddia eden CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Balcı’ya tepki gösterip, “Hak ve hukuk kurallarını çiğneyerek, kamuoyunda partimizi gerçek dışı söylemlerle yıpratacaksın ve daha sonra kendine adaletli davranılmasını bekleyeceksin. Bu partimize yapılan en büyük ihanettir” dedi.

Delege seçimlerinde herhangi bir usülsüzlük olmadığını ve üyeler arasında da dikkat çeken bir sürtüşme ya da kavga yaşanmadığını söyleyen Mehmet Deniz basın açıklamasında şunları söyledi:

“Son üç günde Sarıyer’de bir yerel basın sitesinde partimizi yıpratmaya dönük çıkan haberlere istinaden üzülerek bu basın açıklamasını yapmak zorunda kaldım.                                                                                                                          

Partimiz Delege Seçimleri 09.10.2017 tarihinde başladı, bu güne kadar 37 mahallede delege seçimi yapıldı.Bunlardan sadece Maden Mahalle Delege Seçimi iptal edilerek 14.10.2017 tarihine ertelenmiştir.Bu da kalan Darüşafaka Mahallesi ile birlikte bu hafta sonu gerçekleştirilecektir.

37 mahallede, çok küçük ağız münakaşaları dışında çok şükür hiçbir mahalle delege seçiminde, öyle içeriden birilerinin yerel basına yansıttığı gibi yumruklaşma ve kavga olmamıştır. Bu tür haberler kendilerine, yeni kurulacak partide yer arayanlar tarafından yapılan gerçek dışı haberlerdir. Bir meclis üyemiz, hukuk dışı yollarla site yönetiminden edinmiş olduğu kamera kayıtları ile yine gerçeği yansıtmayan haberlerle Sarıyer’de birkaç gündür kendini gündeme taşımaya çalışmakta, yeni oluşumlara göz kırpmaktadır. Kendi egolarını tatmin etmeye çalışırken de, yönetim kurulu üyelerini, İl Başkan Yardımcısı arkadaşlarımızı beyhude bir karalama yoluna girerek partimize zarar vermektedir. Bu meclis üyesi arkadaşımızı tedbirli olarak (parti toplantısına katılamaz, parti ile ilgili hiçbir faaliyette bulunamaz, grup toplantısına katılamaz..) kesin ihraç kararı ile CHP Sarıyer ilçe yönetim Kurulumuz tarafından disipline sevk edilmiştir. Artık CHP Sarıyeri’de karıştıramayacaklarını bilmeliler.

Göreve geldiğim 2011’den bugüne bu anlayışın hiç alışık olmadığı parti içi demokrasi kurallarını sonuna kadar çalıştırdım. 2011’den önce evlerde yazılan delegeler, 6,5 yıldır demokrasi şöleni edasında bir mahalle kongresi gibi adil demokratik bir şekilde üyelerimizin katılımı ile gerçekleşmektedir. Bir 500 üyeli mahallede 1 oyla delege seçimini kazanan listenin olması bunun bir kanıtıdır. Buna itirazınız olabilir, haklı da olabilirsiniz ancak bunu doğru bir zeminde, ahlaki ölçüler içerisinde yapacaksınız.  Bu karar, CHP Sarıyer İlçe Yönetim Kurulu’nda çoğunluğun kararı ile alınmıştır.

Bir kere her üye, yasal olarak göreve seçilmiş hukuken yetkili kurulun kararına, CHP’nin anayasası olan tüzüğümüze uygun davranacaktır. 

Kendi üst yetkili kurulunun vermiş olduğu kararlara uymayacaksın, yetkin olmadığı halde site yönetiminden kamera kaydı alıp, bunu farklı bir şekilde yorumlayıp, hak ve hukuk kurallarını çiğneyerek, kamuoyunda partimizi gerçek dışı söylemlerle yıpratacaksın ve daha sonra kendine adaletli davranılmasını bekleyeceksin. Sarıyer’de bir CHP var ki 107 bin oy aldı, siz de meclis üyesi seçildiniz. Burada sizin temsil ettiğiniz oy 4,600 civarındadır. Gerçek olmayan, bu sözde haberleri kendi sitenizde paylaşmak, başta temsil ettiğiniz 4,600 oy sahibine ihanettir. İhanet yapmış olduğunuz gibi en büyük haksızlığı da CHP’nin kurumsal kimliğine yapmış bulunmaktasınız. 

CHP, Sarıyer’de çıtayı, belediyesi ile birlikte sürekli yükseltmektedir. İçeriden ve dışarıdan nasıl ederiz de, nasıl yaparız da bu yükselen trendi engelleriz çalışmaları geçmişte olduğu gibi bu gün de her yönü ile devam etmektedir.

Temsil etmiş olduğumuz kurumu, içeriden veya dışarıdan gelebilecek, her türlü saldırıya karşı korumak ve kollamak, bir takım insanların kişisel beklentilerinin, delege hesaplarının çok çok üstündedir.”

MECLİS ÜYESİ GAZETECİ USULSÜZLÜK YAPILDIĞINI YAZMIŞTI

Öte yandan meclis üyesi olmasının yanısıra kendine ait yerel bir haber sitesi bulunan Mustafa Balcı, gazetecilik de yapmakta. Balcı, yayınladığı bir haberde kendi seçim bölgesi olan Zekeriyaköy Mahallesi’ndeki delege seçiminde parti üyesi olmayan bir kişinin oy kullanmasına göz yumulduğunu, ayrıca seçimlerin zamanında başlatılıp, bitirilmediğini bu nedenle seçimi bir oy farkla karşı listenin kazanıldığını iddia etmiş ve seçimde usülsüzlük yapıldığını yazmıştı. Balcı’nın bu iddiasını gerçek dışı kabuıl eden CHP Sarıyer İlçe Yönetim Kurulu da kendisini kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk etmişti.

Sarıyer Kent