Devrim şehidi Mustafa Fehmi Kubilay Sarıyer'de anıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, 23 Aralık 1930'da Cumhuriyet düşmanları tarafından İzmir - Menemen'de  şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı Sarıyer'de andı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, 23 Aralık 1930’da Cumhuriyet Düşmanları tarafından İzmir-Menemen’de şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı düzenlenen törenle andı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde düzenlenen törende basın açıklaması yapan ADD Sarıyer Şube BaşkanıFahrettin Serdaroğlu, “Bugün burada Kubilay’ı anmak için toplandık. İlk devrim şehidi Kubilay’ı katledilişinin 87. yıldönümünde saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz. Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. Kubilay devrim şehidi olarak simgeleşti.

Cumhuriyet rejimi ilk olarak 1925 yılında Şeyh Said’in ayaklanmasına tanık oldu ve bu isyan bastırıldı. İkincisi Kubilay olayıdır ve Cumhuriyet tarihinin en önemli gerici yobaz ayaklanmasıdır. Bu olay da bastırıldı ve isyancılar hak ettikleri cezalara çarptırıldılar” dedi.

Sarıyer Kent