İstinye Koyu'nu deniz anaları bastı..!

İstanbul  Boğazı'nın en güzel yerlerinden olan İstinye Koyu, marina yapıldığından beri kirlilikten kurtulamadı ve deniz analarının istilasına uğradı. Daha çok kirli sularda yaşadığı bilinen deniz analarını gören vatandaşlar, 'Bu kadar kirli suya deniz kızı gelecek değil ya' diyerek, tepki gösterdi.

İstanbul  Boğazı’nın en güzel yerlerinden olan İstinye Koyu, marina yapıldığından beri kirlilikten kurtulamadı ve deniz analarının istilasına uğradı. Daha çok kirli sularda yaşadığı bilinen deniz analarını gören vatandaşlar, “Bu kadar kirli suya deniz kızı gelecek değil ya” diyerek, tepki gösterdi.

Geçmişte tersane olarak kullanılan İstinye Koyu daha sonraki yıllarda balıkçı barınağı haline gelmişti. Eski İstanbul Bütükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Tarabya Koyu ile birlikte teknepark haline getirilen koyda şuanda milyonluk yatlar ve tekneler bağlı bulunuyor.

Ancak boğazdan gelecek dalgalara karşı koyun girişine dev bir duba yerleştirildiği için su sirkilasyonunun sağlanamaz olduğu, bu nedenle kirliliğin de arttığı belirtiliyor. Bu arada su yüzeyinde biriken atıklar da çirkin bir görüntü oluştururken, tabanda da giderek deniz canlılarının ölmesine neden olan bir çökelti katmanı oluştuğu belirtiliyor.

Tuncay Dağlı- Sarıyer Kent