Muharrem Ayı'nın son orucu açıldı..!

Sarıyer Belediyesi'nin düzenlediği oruç açma lokması Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Muharrem Ayı’nın son gününde, vatandaşlarla oruç açan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Kerbela Olayı’na değinerek, “Kerbela olayı, insanlık adına büyük utanç ve unutulmaması gereken büyük bir kıyımdır. Yüzyıllar önce yaşanmış bu kıyımın matemindeyken bile kardeşçe bir arada yaşamanın önemini dile getiriyoruz” dedi.

Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği oruç açma lokması Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. CHP Sarıyer CHP ilçe yöneticileri, Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı yöneticileri, Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi yönetimi ve halkın katılımıyla gerçekleşen oruç açma lokması, Eren Yıldırım Dede’nin sofra duasıyla başladı. Ardından Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş ve Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi Başkanı Ebuzeyit Kıral, yaptıkları konuşmalarla toplumdaki birlik ve beraberlik duygusuna vurgu yaptılar.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, günün anlam ve önemini belirterek, “Kerbela olayı, insanlık adına büyük utanç ve unutulmaması gereken büyük bir kıyımdır. Simgesel bir örnek teşkil etmesi açısından da son derece manidardır” dedi. 

“Bugün bile dünyanın birçok yerinde devam eden kardeş kavgalarının her biri ‘Kerbela Olayı’ değil midir?” diyerek, günümüzde yaşanan savaşlara değinen Başkan Genç, “Tam da bu yüzden bizler, yüzyıllar önce yaşanmış bu kıyımın matemindeyken bile kardeşçe bir arada yaşamanın önemini dile getiriyoruz”şeklinde konuştu.

Barış ve dostluk vurgusu yapan Genç, “Kerbela” adlı bir şiirle konuşmasına son verdi.

Oruç açma lokması aşure dağıtımıyla sona erdi.

Sarıyer Kent