Sarıyer - Ayazağa'da tapu sevinci!

Elinde tapu tahsis belgesi olan ancak yıllardır mülkiyet sorununu çözemeyen Ayazağalılar tapularına kavuştu.

Elinde tapu tahsis belgesi olan ancak yıllardır mülkiyet sorununu çözemeyen Ayazağalılar tapularına kavuştu.

Şişli’den Sarıyer’e geçen Ayazağa’da, Sarıyer Belediyesi’nin uhdesinde olan gayrimenkullerin tapusu, Ayazağa Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde bir törenle hak sahiplerine verildi.

2981 sayılı yasaya göre elinde tapu tahsis belgesi olan vatandaşların tapu alması için çalışan Sarıyer Belediyesi, Ayazağa’da metrekaresi 3-4 bin TL’ye satılan araziyi, vatandaşa emlak vergi beyanı üzerinden 250-300 TL’ye veriyor.

Toplantıda bir konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bilgilendirme toplantıları için asılan tüm bez afişlerin kesilerek, ortadan kaldırılmasını da arazilerin metrekaresini, emlak değeri üzerinden ve 250-300 TL’ye veriyor olmalarına bağlayarak, “Aracılar, ‘Neden bin liraya verip, aradaki farkı kırışmıyoruz?’un kavgasını yapıyorlar” dedi.

Başkan Genç, vatandaşın bir kuruşluk hakkını alana, “Haram olsun” derken, vatandaşların istemediği hiçbir evraka imza atmayacağı sözünü yineleyerek, “Benim yaradana bir can borcum, size de hizmet borcum var” dedi.

Başkan Genç, bölgede mevcut, toplam konut sayısının dönüşümle, 11 bin 505’den, 22 bin 590’a çıkacağını kaydetti. Ortak donatı alanının –yeşil alan- 69 bin 800 metrekare iken, dört katına ve 246 bin, mastır planda da 310 bin metrekareye çıkacağına işaret eden Genç, “Dönüşüm tamamlandığında, burada birbirine bakan lüks konutlardan birinin tepesine çıkıp, yeşil alan içindeki sizin konutları izleyeceğiz. Böylece yaşama dair problemler çözülmüş olacak” dedi.

Tuncay DAĞLI- Sarıyer Kent