Sarıyer Belediye Başkanı Genç'e 'Sessiz Kahraman' ödülü

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Aachen Belediye Başkanı ve Valisi Marcel Philipp, bu yıl ilk defa uluslararası nitelikte verilen 'Sessiz Kahraman' ödülünü aldı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Aachen Belediye Başkanı ve Valisi Marcel Philipp, bu yıl ilk defa uluslararası nitelikte verilen ‘Sessiz Kahraman’ ödülünü aldı.

Alman-Türk kuruluşu Eurotürk Derneği ve Aachen-Sarıyer/İstanbul Kardeşşehir Derneği tarafından 12.si düzenlenen ve her yıl alanında başarılı isimlere verilen, ‘Sessiz Kahraman’ (Stille-Helden-Preis) ödülü bu sene ilk defa uluslararası alanda verildi.

Aachen-Sarıyer kardeş kentliği çalışmaları nedeni ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü ve Aachen Belediye Başkanı ve Valisi Marcel Philipp’in layık görüldüğü ödülün töreni önceki gün Aachen’da yapıldı.

“DÜNYANIN GÜZEL İNSANLARINA BARIŞ ÇOK YAKIŞIYOR”

Törende konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, “İki şehir arasındaki dostluklar, çocukların o pırıl pırıl, kafalarının arkasında hiçbir şey düşünmeden söylediği kadar iyi niyetli bir şekilde gelişti. Yani iki çocuğun dostluğu gibi oldu her şey. Yıllar önce Rainer ve arkadaşları, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için İstanbul’a gelmişlerdi. Beyoğlu’ndaki törenlere birlikte katıldık. Onlar Almanya’dan gelen çocukları temsil ettiler. O yüzden ben bu dostlukların kolay yıkılmayacağını biliyorum.

Savaşların maaliyeti çok yüksektir. Ancak barışın hiç bir maliyeti yok, sadece gönül ve sevgi yeterlidir. Hep barış ve sevgide kalalım. Dünyanın güzel insanlarına barış çok yakışıyor. Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da bir eviniz olduğunu, onun adresinin de Sarıyer olduğunu, orada Sarıyer halkının sizi en iyi şekilde ağırlayacağını bilmenizi istiyorum” dedi.

Tuncay Dağlı- Sarıyer Kent