Ünlü gazeteci-ressam Ersin Burak'tan sıradışı bir sergi..!

Ressam-Gazeteci Ersin Burak 'Nartların Ülkesi Kafkasya' adlı resim sergisini Caddebostan Kültür Merkezi'nde açarak, Kafkasya mitolosini anlattığı sıradışı eserlerini sanatsever Kadıköylülerin beğenisine sundu.

Ressam-Gazeteci Ersin Burak “Nartların Ülkesi Kafkasya” adlı resim sergisini Caddebostan Kültür Merkezi’nde açarak, Kafkasya mitolosini anlattığı sıradışı eserlerini sanatsever Kadıköylülerin beğenisine sundu.

Türkiye’deki basın yayın sektöründe yarım asırı aşan çalışmasıyla birçok alanda önemli faaliyetlerde bulunan Ersin Burak’ın CKM’deki sergisi büyük ilgi gördü. 14 Kasım’a kadar izlenilebilecek olan serginin açılışında sunulan iki kişilik Kafkas Halk Oyunu gösterisi ise beğeniyle alkışlandı.

Ataları 1860 yılında Kafkasya’nın Abhazya bölgesinden Osmanlı topraklarına göç eden 71 yaşındaki Ersin Burak, Hürriyet, Posta, Vatan, Gün gazetelerinde Bizimkiler, Civan Mert Kerim, Aslan Bey, Cimdallılar, Duman Reis ve Roçinella’nın Aşkı ile Hz. Muhammed’in hayatını anlatan “Kutsal Güzellik” adlı çizgi roman ve çizgi bantlarını hazırlayıp, yayınlanmasını sağladı.

Reklamcılık sektöründe ressam, grafiker ve art direktörlük de yapan Ersin Burak, çocuklar için birçok çizgi romanı yayın hayatına sunup, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına çekilen “Tuşpa’dan Van’a” adlı belgeseli hazırlayıp, yönetti

Birçok tarihi kahramanın öyküsünü çizgi roman ve film olarak hazırlayan Ersin Burak, Çanakkale Destanı ve Gılgamış Destanı adlı kişisel resim sergilerinde de Türk Tarihi’nin bu önemli olaylarını resimlerle anlattı. Burak, “Nartların Ülkesi Kafkasya” adlı resim sergisinde ise yağlıboya, çini mürekkep, suluboya ve guaj boya ile yaptığı 40 tablosunu sanatseverlerin beğenisine sunarken, bu eserlere sahip olmak isteyenler için de satışa çıkardı.

Resim ve çizgi çalışmalarını “destan” konuları üzerinde yoğunlaştıran Ersin Burak’ın Nartların Ülkesi Kafkasya adlı sergisindeki tabolar izlenirken, bu topraklarda anlatılan efsanelerle ilgili bilgi edinmek de mümkün oluyor.

Tuncay Dağlı- Sarıyer Kent