Reklam
Bu sergide mimarideki sanata yolculuk var..!

Bu sergide mimarideki sanata yolculuk var..!

Günümüzün beton bloklarıyla kıyaslanamayacak güzellikte evler..!

13 Aralık 2017 - 00:41

Maket sanatçısı Turgut Devrim tarafından 5 yıl emek verilerek hazırlanan Tarihi Osmanlı ve Türk Evleri Maketleri, Sarıyer Belediyesi’nin hizmet binası fuayesinde sergileniyor. Sergi sanatseverlerin büyük ilgisini çekti.

Yıllara meydan okumuş, tarihe tanıklık etmiş asırlık köşklerin aslına sadık kalınarak yapılan maketlerinin yer aldığı sergide Beylerbeyi’ndeki Pembe Köşk, Trabzon’daki Atatürk Köşkü, Koşuyolu’ndaki Organik Köşk, Caddebostan’daki İpar Köşkü,  Bağdat Caddesi’ndeki İpar Köşkü, Bostancı’daki Cavit Paşa Köşkü ile Sultanahmet ve Fenerbahçe’de bulunan tarihi köşklerin maketleri bulunuyor.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ile sanatçı Osman Devrim ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Filiz Coşkun tarafından açılışı yapılan maket sergisini ilk günden çok sayıda sanatsever gezdi. 22 Aralık’a kadar ziyarete açık kalacak sergiyi gezenler, maketlerin fotoğraflarını çekerken, detayli bir şekilde incelemekten kendilerini alıkoyamıyorlar. Maket sanatçısı Turgut Devrim ise sanatsever ziyaretçilere maket çalışması ve köşklerle ilgili bilgi veriyor.

Öte yandan tarihi köşklerin yer aldığı maketleri inceleyen vatandaşlar, bunları günümüzün şehirlerindeki sanattan yoksun beton bloklarla kıyaslayarak, geçmişte yaşam alanlarının sanatsal düşüncelerle projelendirilip, hayata geçirildiğini görüyorlar.

Tuncay Dağlı- Sarıyer Kent 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersin Burak özgün çizgilerini sanatseverlerle buluşturdu
Ersin Burak özgün çizgilerini sanatseverlerle buluşturdu
En güzel yemeği yapan kazandı..!
En güzel yemeği yapan kazandı..!