Reklam
CHP’li Belediye Başkanı böyle dedi..!

CHP'li Belediye Başkanı böyle dedi..!

Sarıyer Belediyesi tarafından hazırlanan ıslah imar planları kapsamında yapılan çalışmalardan biri daha belediye meclisinde kabul edildi. Konuyla ilgili mecliste yapılan görüşmeler sırasında Belediye Başkanı CHP’li Şükrü Genç, “Bu yoldan dönenin boynu kopsun” dedi.

10 Nisan 2017 - 00:04 - Güncelleme: 10 Nisan 2017 - 00:20

Sarıyer Belediyesi tarafından hazırlanan ıslah imar planları kapsamında yapılan çalışmalardan biri daha belediye meclisinde kabul edildi. Konuyla ilgili mecliste yapılan görüşmeler sırasında Belediye Başkanı CHP’li Şükrü Genç, “Bu yoldan dönenin boynu kopsun” dedi.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda  PTT Evleri, Reşitpaşa ve Ferahevler Mahalleleri ile ilgili yapılan ıslah imar planları çalışması mecliste oyçokluğu ile geçirilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi.

Halk arasında ‘imar affı’ olarak da bilinen tapu tahsis belgelerinin verildiği 2981 sayılı kanundan yararlanılması için yapılan çalışma, geçtiğimiz Pazartesi günkü toplantıda ilgile komisyona havale edilmişti. Gecekondu mahalleleri için emsal olacak çalışma bu kez AK Parti’lilerin ret oyuna karşın, CHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi

"BU YOLDAN DÖNENİN BOYNU KOPSUN"

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç mecliste yaptığı konuşmada, mülkiyet sorunu ile ilgili olarak, Danıştay üyeleriyle, hâkimlerle ve uzman hukukçularla görüşerek, yol aldıklarını söyledi. Genç, “Yasalardan anladığımız şekilde çalışma yapıyoruz. Vatandaşın rızası olmayan hiçbir şeye imza atmayacağım. Yasaların verdiği yetkiyi vatandaşın lehine kullanmak üzere yorumladığını ve her sözünün arkasında olduğunu belirten Genç, “Bu yoldan dönenin boynu kopsun” dedi.

Öte yandan Ferahevler, PTT Evleri ve Reşitpaşa Mahalleleri’nin ıslah imar planlarının görüşüldüğü meclis toplantısında AK Parti ile CHP’li meclis üyeleri arasında yine tartışma meydana geldi.

SELÇUK BOZKIR (AK PARTİ): BUNLAR ALDATMA PLANLARI

AK Parti Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Selçuk Bozkır: 8 yıldır görev başında olan belediyemizden bu kadar süre içinde çözüm ile ilgili bir öneri duydunuz mu? 8 yıldır imar ıslah planının adı geçmiyordu. Ne oldu da 3-5 aydır gündemi değiştirme çabaları var. Gündemi saptırmak amacıyla bunu yapıyorsunuz.  İlk Emirgan için ıslah planını gündeme getirdiniz, “Danıştay’dan görüş alalım” dedik, kabul etmediniz. “Bu yol kapalı ama yüzde1 bile ihtimal varsa biz engel olmayalım” dedik evet oyu verdik. Bu süreç en sonunda iptal edilecek bir süreç. Sarıyer’de yerinde dönüşüm merkezini kuruyoruz. Çözümü sizlerle hep beraber yapacağız.

HÜSEYİN COŞGUN: MÜLKİYET ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYORSUNUZ

AK Parti Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Hüseyin Coşgun: Bir çözüm yolunuz yok, hep siyaset yapıyorsunuz. 8 sene önce belediyemiz bir Gecekondu ve Mülkiyeti Araştırma Komisyonu kurdu, ben bu komisyon ne yapar hala merak ediyorum. Madem bu bir çözüm önerisiydi, 8 yıldır bu komisyon neden çalışmadı? Madem imar ıslah planı bu işin çözümü, neden 8 yıldır gündeme getirmediniz? Neden vatandaşları bu kadar beklettiniz? Ferahevler’in büyük çoğunluğu hisseli tapu sahibi. Ferahevler’in asıl problemi imar sorunu. Bir bölümde 18 uygulaması yapıldı, bir şekilde dönüşüm yapıldı, halk mutlu. Geçen Reşitpaşa’da rastgeldim, 2981 sayılı yasa kapsamında hak sahipliği tescil bürosu diye bir baraka kurmuşsunuz. Burada 50-60 yıldır yaşayan insanları, belediye olarak bilmiyor muyuz? Tapudan bir telefonla bu bilgileri zaten alabilirsiniz. Siz bu bürolarla neyi amaçlıyorsunuz?.

GÖKAN ZEYBEK (CHP): İKİ YILDIR ÇALIŞIYORUZ

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar Komisyonu Başkanı Gökan Zeybek: İki yılı aşkın zamandır mahallelerde, kooperatiflerin yaptığı tüm çalışmaların bir siyasal parti tarafından duyulmamış, bilinmemiş olması çok acı. Belediye Meclisi’nin gündemine gelmeden aylar önce Emirgan’da binlerce insanın katılımıyla bu sürecin artık meclise geleceğini söyledik. Türkiye’de adalete olan inanç yüzde yirmilerde. Hakim ve savcıların üçte biri tutuklu yada görevden el çektirilmiş. Bu gösterdiğiniz Danıştay kararını veren hakimi tanımıyoruz, bilmiyoruz. 2015 yılı kararları dururken İBB ve Sarıyer Belediye Meclisi’nin dışında hiç bir güç Sarıyer’in geri görünüm etkilenme bölgeleri için plan ve uygulama yapamaz.

MUSTAFA BAKIR (CHP: ÇÖZÜMSÜZLÜK SİZİN EN BÜYÜK ÇÖZÜMÜNÜZ

CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Bakır: Çözümsüzlük sizin en büyük çözümünüz olmuş. Sarıyer'i bir dönem Refah, bir dönem de AK Parti olarak iki dönem yönettiniz. Büyükşehir’i, TBMM’yi yönettiniz. Peki, siz tapuları neden vermediniz? Yetkilerinizi kullanmamak suç değil mi? Yıllardır bütün yetkiler sizdeydi, suçlu sizsiniz. Geçen hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarıyer’e geldi, İBB Başkanı Kadir Topbaş da hemen geldi. Ne zamanki biz Sarıyer’de imar islah planlarını gündeme getirdik, hemen aklınıza tapu geldi. Biz, “vatandaşlara tapularını vereceğiz, ilk adımı atıyoruz” diyene kadar sizin gündeminizde bu yoktu. Bizim uygulamamızı beğenmiyorsunuz, peki buna karşılık siz ne öneriyorsunuz? Hiç bir şey yok. Siz Sarıyer’de vatandaşın tapusunu almasını istemiyorsunuz. Siz siyasi hafızanızı kaybetmiş durumdasınız. Yusuf Tülün belki “tapular bagajımda” demedi ama döneminde gecekonduda yaşayan vatandaşa işgalci deniyordu. Sarıyerliler bunları çok iyi hatırlıyor. Siz Sarıyerliyi seviyorsanız, insanların karşısına çözümle gelecektiniz Derbent’te simsarları devreye sokmasaydınız çözüm yapardınız, onun suçu da mı bizim? Kavga ettiniz “az mı çok mu, senden mi benden mi” diyerek, birbirinize girdiniz. Kooperatifler önünüze raporlar getirdi, siz kulaklarınızı tıkadınız. Sarıyer’in geleceğini düşünüyorsanız, Sarıyerlinin çocuklarını düşünüyorsanız bu soruna çözüm bulacaksınız. Bulamıyorsanız da bu imar ıslah planına “evet” diyeceksiniz.

Tuncay DAĞLI-Sarıyer Kent

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇYDD'den kadın sağlığına bilimsel destek..!
ÇYDD'den kadın sağlığına bilimsel destek..!
Yalınkılıç CHP Sarıyer İlçe Başkanlığını omuzlamaya talip..!
Yalınkılıç CHP Sarıyer İlçe Başkanlığını omuzlamaya...