Reklam
CHP’li Mustafa Bakır işçinin durumunu ve işsizliği anlattı

CHP'li Mustafa Bakır işçinin durumunu ve işsizliği anlattı

CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Bakır, Türkiye’de emekçi kesimin içinde bulunduğu zor koşulları meclisteki konuşmasında dile getirip, açı gerçekleri açıkladı.

05 Mayıs 2017 - 22:35 - Güncelleme: 05 Mayıs 2017 - 22:51

CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Bakır, Türkiye’de emekçi kesimin içinde bulunduğu zor koşulları meclisteki konuşmasında dile getirip, açı gerçekleri sıraladı...

1 Mayıs İşçi Bayramı ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası nedeniyle söz alan Mustafa Bakır konuşmasında, Türkiye’de tüketilen midyenin önemli bir kısmının üretildiği Sarıyer Rumelikavağı’ndaki midyecilerin durumuna da dikkat çekerek, buradaki işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşması sırasında Türkiye’de meydana gelen iş kazalarıyla ilgili Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerini açıklayan Mustafa Bakır, ülkemizde günde ortalama 5 işçinin iş kazasında yaşamını kaybettiğini belirtti. Bakır, Türkiye’nin iş güvenliği bakımından Avrupa’da birinci, dünya ülkeleri arasında ise üçüncü sırada olduğunu söyledi. Bakır, “Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 12,7’dir. Ülkemizde 6 milyonluk dev bir işsiz ordusu var. 12 milyon 699 işçi çalışıyor ama bunlardan yalnız 1,5 milyonu sendikalı. İşçilerin hukukunu, özlük haklarını korumak için kurulan sendikalar tarihinin en kötü dönemini yaşıyor” dedi.

“BAYRAM YERİNE İŞÇİNİN HAKKINI VERSEYDİNİZ”

Türkiye’de yılda ortalama 200 bin iş kazası yaşandığını ifade eden Mustafa Bakır, 2002’den bu yana 15 milyon kişinin hastanelerden işgörmezlik raporu aldığını söyledi. Maden ocaklarında, tersanelerde, organize sanayi bölgelerinde, köprü ve havalimanı inşaatlarında yüzlerce insanımızın yaşamını kaybettiğini belirten Bakır, Sarıyer Belediyesi tarafından yaptırılan Yaşar Kemal Kültür Merkezi ile yeni belediye hizmet binası inşaatlarında çalıştırılan işçilerin herhangi bir kaza yaşamamış olmasını da iş güvenliği açısından olumlu bir örnek olarak gösterdi. Bakır, AK Parti grubuna yönelik eleştirilen sözlerinde ise, “Kürsüye çıkıp 1 Mayıs’ı işçilere bayram olarak verdiğinizi söylüyorsunuz. Keşke bayram yerine işçilerin hakkını verseydiniz. Populist siyasete hiç gerek yok. Devletin istatistiki rakanları ortada” dedi.

“MİDYECİLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜZELTİLMEDİ”

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Bakır, konuşmasında Sarıyer’in Rumelikava Mahallesi’ndeki midyecilerin çalışma koşullarının kötülüğüne de dikkat çekerek, “Rumelikavağı’nda binin üzerinde aile midyecilikle geçimini sağlamaya çalışıyor. Türkiye’nin yüzde 60, İstanbul’un yüzde 90 oranındaki midye ihtiyacı buradan karşılanıyor. İBB tarafından orada 13 tane barınak kulübesi yapılmış ancak öylece bırakıldığı için atıl durumda duruyor. Hiç kimseye sahiplendirilmedi. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Beyin bu sorunun çözüleceğini söylemesinin üzerinden 6 ay geçti. Ne zaman çözüleceği de belli değil” diye konuştu.

Tuncay DAĞLI-Sarıyer Kent

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇYDD'den kadın sağlığına bilimsel destek..!
ÇYDD'den kadın sağlığına bilimsel destek..!
Ünlü gazeteci-ressam Ersin Burak'tan sıradışı bir sergi..!
Ünlü gazeteci-ressam Ersin Burak'tan sıradışı bir sergi..!