Reklam
Genel Sağlık Sigortası’nda tek prim sistemi..!

Genel Sağlık Sigortası'nda tek prim sistemi..!

Herhangi bir işte çalışmayan veya kendisine bakmakla yükümlü olan bir yakını bulunmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) yararlanması için ödediği aylık primde tek rakam sistemi uygulanmaya başladı.

04 Nisan 2017 - 16:52 - Güncelleme: 04 Nisan 2017 - 17:04

Herhangi bir işte çalışmayan veya kendisine bakmakla yükümlü olan bir yakını bulunmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) yararlanması için ödediği aylık primde tek rakam sistemi uygulanmaya başladı. 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe giren yasaya göre GSS’ye tabi olanlar asgari ücretin yüzde 3’ü olan 53 TL ödeyecek.

Konuyla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gazeteci Tuncay Dağlı’ya  açıklama yapan SGK Sarıyer Şube Müdürü Gamze Pak, “Daha önce Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak isteyen kişiler gelir testine tabi tutuluyor, çıkan sonuca göre prim ödüyorlardı. 1 Nisan’dan itibaren tekli prim sisemine geçildi. Buna göre herhangi bir işyerinde çalışmayan ve kendilerine bakmakla yükümlü bir yakını bulunmayanlar her ay asgari ücretin yüzde 3’ü olan 53 TL prim ödeyecekler. 53 TL’yi ödeyemeyecek durumda olanlar ise gelir testi yaptırıp, Kaymakamlığın ilgili birimlerindenYeşil Kart alabilecekler” dedi.

Öte yandan GSS’ye tabi olanların 1 Nisan 2017 öncesine ait borçlarına ait fer’i alacaklardan da vazgeçildi. Tahakkuk ettirilmiş ancak ödenmeyen aylık prim borçları da güncellenip, yapılandırma imkânı verildi.

Sarıyer Kent

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersin Burak özgün çizgilerini sanatseverlerle buluşturdu
Ersin Burak özgün çizgilerini sanatseverlerle buluşturdu
En güzel yemeği yapan kazandı..!
En güzel yemeği yapan kazandı..!