İBB'den Sarıyer'e iade-i imar ıslah planı..!

​​​​​​​Sarıyer Belediyesi tarafından hazırlanıp, Sarıyer Belediye Meclisi’nde görüşüldükten sonra kabul edilen 9 mahallenin imar ıslah planı, gönderildiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından aynen iade edildi.


İBB'den Sarıyer'e iade-i imar ıslah planı..!

Sarıyer Belediyesi tarafından hazırlanıp, Sarıyer Belediye Meclisi’nde görüşüldükten sonra kabul edilen 9 mahallenin imar ıslah planı, gönderildiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından aynen iade edildi.

Konuyla ilgili tüm sürecin ele alınacağı bir toplantı düzenleyen Sarıyer Belediyesi yarın saat 18:00’de Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde değerlendirme yapılacağına dair bir basın duyururunda bulundu. Duyuruda, “Mülkiyet sorununun çözümüne yönelik 2981 sayılı yasa çerçevesinde hazırlanan 9 mahallenin imar ıslah planı, Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmişti. İBB Planlama Dairesi tüm imar ıslah planlarını, İBB Meclis’ne göndermeden, Sarıyer Belediyesi’ne iade etti” denildi.

Sarıyer’de yaklaşık 250 bin kişiyi yakından ilgilendiren mülkiyet sorununu bir kez daha muammaya döndüren olayla ilgili gerçekleştirilecek toplantıya Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katılacağı belirtildi.

Sarıyer’de yaklaşık 40-50 yıldan beri yaşayıpta oturduğu evin tapusunu alamayan vatandaşların ileride tapu verildiği takdirde ne kadarlık bir arsaya sahip olabileceğini anlatan imar ıslah planlarının Sarıyer Belediye Meclisi’nde görüşülmesi sırasında AK Parti ile CHP grupları arasında sert tartışmalar yaşanmıştı.

İlk görüşmenin yapıldığı toplantıda iki mahalle ile ilgili karara kabul oyu verip, sonraki görüşmelerde red oyu kullanan AK Parti’li meclis üyeleri, tapusuz vatandaşlar tarafından protesto edilmişti. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki görüşmeleri başından sonuna kadar kalabalık gruplar halinde takip eden vatandaşlara bina önünde açıklamada bulunan Beleidye Başkanı Şükrü Genç ise süreci takip edip, gereken her türlü yasal hakkı kullanacaklarını söylemişti.

Tuncay Dağlı- Kent Yaşam