Vatandaş "Allah beterinden korusun" diyor ama..

İstanbul’da yağan şiddetli yağmur kentin birçok kesiminde hayatı felç ederken özellikle Sarıyer’de afete dönüştü. Her şidettli yağışta evini su basıp, araçları açılan çukurlara düşen vatandaş, “Allah beterinden korusun” diyor ama alınmayan önlemler nedeniyle fırtına, sel, heyelan, insanlarıın yaşamını tehdit etmeyi sürdürüyor.


Vatandaş

İstanbul’da yağan şiddetli yağmur kentin birçok kesiminde hayatı felç ederken özellikle Sarıyer’de afete dönüştü.

Her şidettli yağışta evini su basıp, araçları açılan çukurlara düşen vatandaş, “Allah beterinden korusun” diyor ama alınmayan önlemler nedeniyle fırtına, sel, heyelan, insanlarıın yaşamını tehdit etmeyi sürdürüyor.

Çarpık kentleşme, yetersiz altyapı, alınmayan önlemler, yeşil alanların katliamı, dere yataklarına inşaat ve daha birçok olumsuz etken yaşam alanlarını yaşanmaz hale getiriyor.

Özellikle her yerin betonlaşması nedeniyle yağan yağmur toprakla buluşamazken, kısa sürede metrekareye düşen 100 kilogramın üzerindeki yağış aniden sele dönüşüyor. Eğimli yerleşim yerleri çok fazla olup, coğrafi olarak zor koşullara sahip olan Sarıyer’in ana arterlerinde alınmayan önlemler nedeniyle de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tepki yağıyor.

Bu arada Sarıyer'de sağanak yağış nedeniyle toprak kayması da yaşandı. Yağan yağmur nedeniyle kayan toprak, iki katlı evin duvarını yıkarak, yatak odasına doldu. Yatak odasında uyuyan 6 aylık bebek şans eseri ölümden döndü. Yeniköy’de ise bir otomobil sel nedeniyle yolda açılan çukura düştü

Tuncay DAĞLI-Sarıyer Kent