Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. kuruluş yıldönümü kutlanıyor

Başkan Şükrü Genç: Cumhuriyet hepimize çok yakışıyor ama sahip çıkanlara daha çok yakışıyor..


Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. kuruluş yıldönümü kutlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen ‘Cumhuriyet Bize Çok Yakışıyor” adlı resim sergisinin açılışına katılanlara hitaben konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Cumhuriyet hepimize çok yakışıyor ama sahip çıkanlara daha çok yakışıyor” dedi. Sergi açılışında usta dansçılar eşliğinde yapılan tango şovu izleyicileri büyüledi.

Sarıyer Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 6 gün sürecek. Etkinliklerin ilk gününde ‘Cumhuriyet Bize Çok Yakışıyor’ sergisi ile Majda Mària Guessous ve Ivàn Atilla Barvich konseri gerçekleştirildi.

Küratörlüğünü Esma Bakraktar’ın yaptığı ve 94 sanatçının eserinin sergilendiği ‘Cumhuriyet Bize Çok Yakışıyor’ sergisinin ardından Majda Mària Guessous ve Ivàn Atilla Barvich’in birbirinden güzel eserlerini seslendirdiği ‘Türkülerin Kardeşliği’ konseri beğeniyle izlendi.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediyesi Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“SANAT DUVARLARI SÜSLEMEK DEĞİLDİR”

16 ilden gelen 94 sanatçının eserinin yer aldığı ‘Cumhuriyet Bize Çok Yakışıyor’ adlı serginin açılış kurdelesini kesen Başkan Genç, “Cumhuriyet hepimize çok yakışıyor ama sahip çıkanlara daha çok yakışıyor” dedi.

Serginin küratörlüğünü yapan Esma Bakraktar ise, “Sanat sadece duvarları süslemek değildir. Sanat, sanatçının söylemek istediği sözdür. Biz de bu eserlerle Cumhuriyet bize çok yakışıyor diyoruz” dedi.

Sergi açılışında usta dansçılar eşliğinde yapılan tango şovu katılımcıları büyüledi.

“NİCE CUMHURİYETLİ YILLARA”

Serginin ardından Macar, Türk ve Yemen türkülerinin sentezlendiği ‘Türkülerin Kardeşliği’ konseri gerçekleşti. Sanatçılar, Majda Mària Guessous ve Ivàn Atilla Barvich Macar türkülerinden Karadeniz türkülerine kadar birçok farklı dilde eser seslendirdi. Konsere katılan vatandaşlar sanatçıları ayakta alkışladı.

Etkinliğin sonunda sahneye çıkan Başkan Şükrü Genç, “Müzik farklı insanlar ve kültürler arasında köprü kuruyor. Tekrar söylüyorum Cumhuriyet bize çok yakışıyor, nice Cumhuriyetli yıllara” dedi.

Tuncay Dağlı- Sarıyer Kent