Protokol arasında 76 yaşında "Cumhuriyet aşığı" bir kadın..!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94 yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı kutlama töreninin yapıldığı Sarıyer’de 76 yaşındaki Jale Altındal’ın protokol üyeleri arasında elindeki bayrakları sallayarak, geçit resmindeki öğrencileri selamlaması töreni izleyenleri duygulandırdı.


Protokol arasında 76 yaşında

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94 yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı kutlama töreninin yapıldığı Sarıyer’de 76 yaşındaki Jale Altındal’ın protokol üyeleri arasında elindeki bayrakları sallayarak, geçit resmindeki öğrencileri selamlaması töreni izleyenleri duygulandırdı.

Hiç bir bayram törenini kaçırmadığını söyleyen üç çocuk annesi Jale Altındal, “Evimin balkonuna, pencerelerine bayrak ve Atatürk resimleri astım sonra da buraya geldim. Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun. Bize bu vatanı bırakan büyük Atatürk’e Allah rahmet eylesin” dedi.

ATATÜRK ANITINA ÇELENK BIRAKILDI

Sarıyer’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin, Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Garnizon Komutanı ile siyasi parti ve STK temsilcileri, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

KUTLAMA TÖRENİ İLÇE MERKEZİNDE YAPILDI

Bugün saat 10:00’da başlayan kutlama töreni ise Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin, Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Garnizon Komutanı Krm. Kd. Albay Murat Ataç’ın halkı ve törene katılan öğrencileri selamlaması ile başladı.

KAYMAKAM BİLGİN: CUMHURİYETİN MANASINI VE DEĞERİNİ ÇOK İYİ ANLAMAMIZ GEREKİR

Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin töreni izleyenlere hitaben yaptığı konuşmada cumhuriyetin öneminden söz edip, ona çok iyi sahip çıkıp, korumamız gerektiğini söyledi. Bilgin, “Bugün tarih boyunca büyük medeniyetler inşaaeden, tüm insanlığa hak ve adaletle hükmeden devletler kurmuş olan milletimizin şanlı tarihinin dönüm noktalarından olan bir günün yıldönümünü kutluyoruz. 29 Ekim 1923 sömürgeci güçler tarafından iradesi ve geleceği esaret altına alınmak istenen milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde başlattığı İstiklal Savaşı’nda kazanılan zaferin zirve noktasıdır. 29 Ekim ruhunu yaşatmak için cumhuriyetin manasını ve değerini çok iyi anlamamız gerekir” dedi

BÜYÜK KÜÇÜK HERKES CUMHURİYET HEYECANI YAŞADI

Merkez Mahallesi Şehit Mithat Yılmaz Caddesi’ndeki törende öğrenciler cumhuriyet konulu şiirler okudu, Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk oyunlar ekibinin gösterisi de beğeniyle izlendi. Güzel sanatların değişik dallarında yapılan yarışmalarda dereceye girenlere de ödülleri verildi. Törene katılan okulların öğrencileri ise Vehbi Koç Vakfı Lisesi bandosu eşliğinde geçit resminde bulundu.

Cumhuriyet Bayramı kutlama törenindeki protokol tribününde MHP Sarıyer İlçe Başkanı Ünsal Bilgiç, İlçe Emniyet Müdürü Ercan Çamırcı, Kaymakamlığa bağlı daire müdürleri ve gaziler de yer aldı.

Geçit resmi sırasında ayakta duran protokol üyelerinin yanına gelip, bayramlarını kutlayan 76 yaşındaki Jale Altındal’a, Garnizon Komutanı Krm. Kd. Alb. Murat Ataç oturması için kendi sandalyesini verdi ancak cumhuriyet aşığı kadın kısa bir süre oturduktan sonra ayağa kalkıp, elindeki Türk Bayraklarını sallayarak, geçit yapan öğrencileri selamladı.

Tören bitiminde Kaymakam, Beledi Başkanı ve Garnizon Komutanı, öğretmen ve öğrencileri tebrik edip, birlikte anı fotoğrafları çektirdi.

AKŞAM FENER ALAYI VE KONSER DÜZENLENDİ

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Sarıyer Belediyesi tarafından akşam saat18:00'de düzenlenen Fener Alayı ile devam etti. Binlerce Sarıyerlinin katıldığı yürüyüş Kefeliköy kavaşağından Atatürk anıtına kadar sürdü. Saat  20:30'da ise Bora Gencer, Ali Altay, Merve Özbey ve Erdem Kınay konser verdi.

CUMHURİYET İÇİN KOL KOLA

Fener alayına katılan binlerce Sarıyerli kilometreleri bulan kortejde bin metrelik Türk Bayrağı taiıyıp, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sloganlarıyla Kefeliköy’den Sarıyer Merkez’e kadar yürüdü. Vatandaşlarla birlikte yürüyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün, bu ülkenin dört bir yanında sallanan bayraklar,yakılan meşaleler, söylenen marşlar, türküler,kutlamalar işte bu devrimin ve hiç bir zaman geri döndürülemeyecek anlamlı şahlanışın kutlamasıdır. Ulusça hiç bir boyunduruğu kabul etmeyeceğimiz, insanca bölüşerek, paylaşarak, seçme ve seçilme hakkımızı özgürce kullanacağımız, her bir yurttaşın tek tek iradesine eşit oranda saygı gösterildiği, kadını erkeği, genci yaşlısı ile her tür etnik kökenden, her dinden, her mezhepten insanı ile birer ‘eşit yurttaş’ olarak yaşadığımız bu topraklarda, Cumhuriyet’i kimselere teslim etmeyeceğiz. Bu yolda atılmak istenen adımlara, yani birliğimizin ve beraberliğimizin, adilce paylaşım ve adaletin önündeki tüm engellere karşı direnme hakkımızı sonuna kadar kullanacağız."

Tuncay Dağlı-Sarıyer Kent