Bankada ayaküstü iki kelamla halimiz..!


Bankada ayaküstü iki kelamla halimiz..!

Bankada sıra bekliyordum.. Elinde  dosya bulunan genç bir müşteri temsilcisi önce az ilerimde oturan erkeğin yanına gitti. Bir şeyler söyledi, adam başını kızdan yana çevirmeden “hesap açtırırken bunu konuşmuştuk, ilgilenmiyorum” dedi. Kız bir iki cümle daha kurdu, adamdan olumlu yanıt alamayınca, geriye döndü benim karşıma dikildi.

“Merhaba..! Kendinizi iyi hissediyorsunuz, umarım..”

Başımı imalı bir şekilde sağa sola kıvırırken, bıyık altından gülümsedim..

“Başınızı öyle çevirdiğinize göre vardır bir nedeni..”

“Doğru var..! Ama kendimi nasıl hissettiğime gelince, iyi hissediyorum galiba. Bir sorun yok..”

“Sevindim.. Size bankamızın bireysel emeklilik avantajından söz etmek istiyorum. Bugün başvursanız, on yıl sonra maaş almaya başlıyorsunuz. Ayda sadece yüz elli lira ayırmanız yeterli..”

Anlattığı ilgi alanıma girmese de nezaketen dinleyince devam etti..

“Birçok kişi bu avantaj paketimizden faydalanıyor, aylık primlerini hiç zorlanmadan yatırıyorlar, kırk beş yaşında başlayan elli beş yaşında emekli maaşı almaya başlıyor..”

“On yıl sonra yani..!”

“Evet..!”

“Ama ben zaten emekliyim.”.

“Kaç yaşındasınız ki..”, diyerek emeklilik yaşında olmadığımı ima eder gibi yaptı.. “İkinci bir maaş almak istemez misiniz?” diyerek devam etti..

“İsterim ama on yıl sonra diyorsunuz, ben şu an yarına çıkacağımdan ümitli değilim ki, on yıl sonrasını düşüneyim..”

Bu sefer kafasını kıvırma sırası ona gelmişti.. Bireysel emeklilik paketini satamadı, bir başka pakete geçti..

“Peki, yaşam sigortanız var mı? İsterseniz hemen başlatabilirsiniz. Ölüm, kaza, tedavi konularında büyük avantaj sağlıyor. Ölüm olursa şu kadar, yaralanma olursa şu kadar tazminat veriyoruz. Siz öldükten sonra çok sevdiğiniz yakınlarınıza destek sağlamış olursunuz..”

“Yani “sen öldükten sonra geride bıraktıkların afiyetle yesin” diyorsunuz..

Yüzü kızarır gibi oldu.. “Sevdiğiniz kişilere...” dedi yarım yamalak..

“Eşim bireysel emeklilik için her ay prim yatırıyor. Ayrıca devletten emeklilik hakkını da elde etmiş durumda, yaşının dolmasını bekliyor. Yaşam sigortası da var. Ben ölürsem emekli maaşımı da alır. Anlayacağınız gül gibi geçinir gider.. Beni sorarsanız şu ortamda yarınımdan bile emin değilim. Kişisel düşünmüyorum, hem kendim hem de yakınlarım, hatta ülkem için kaygılıyım. Görüyorsunuz devlet olarak, millet olarak hep birlikte terörle mücade ediyoruz. O bitsin, huzura kavuşalım, hep birlikte sigorta da yaptırırız, ikinci emeklilik de isteriz.

“Haklısınız.. Allah yardımcımız olsun.. Ben de çok tedirginim, ne olacağız bilmem..” dedi, yanımdan ayrılıp, ayakta bekleyen bir başka müşterinin yanına gitti.. Ondan da hayır gelmeyince gidip yerine oturdu..

Hayat devam ediyor desek de, tedirgin ve kaygılıyız dostlar..