Onlardan biridir o..!


Ağızlarını ne zaman açsalar ilk konuştukları şey samimiyet, doğruluk, dürüstlük, hak ve hukuk oluyor. Hep başkalarını kötülüyorlar, hep başkalarını yeriyorlar, yerin dibine sokup çıkarıyorlar.

Ne zaman bir araya gelsek, karşıkarşıya oturup iki çift laf edecek olsak bir çuval dolusu konuşup, işe yarar iki söz etmiyorlar. Hep küfür, hep hakaret, hep küçümseme, hep böbürlenme..

Sanki dünyanın en doğru insanı onlar, sanki dünyanın en dürüst, hak yemeyen, hukuku çiğnemeyen varlığı onlar.

Her şeyin en güzeli onlara layık, en iyisini onlar hak ediyor, en güzel yere onlar oturmalılar.. Onlar baş köşenin adamı, ötekiler kapı mandalı..

Hep böyle, ama istinasız böyleler..

Bu yüzden sadece dinleyip, cevap bile vermeye gerek duymadan eyvallah diyorum.

Bazen düşünüyorum, bunların evinde hiç ayna yokmu diye. Yüzlerine bakmıyorlar mı, gözlerindeki bakışı, manayı göremiyorlar mı diye soruyorum kendime..!

İnsan hiç olmazsa bir kez bile olsun kendi kendisiyle başbaşa kaldığında “ben kimim, ben hangi yoldayım, nereye gidiyorum, doğru muyum, eğri miyim” diye sorar..

Ama nerdeeee...! Empati kurmak kim bunlar kim, kendini sorgulamak kim bunlar kim?

Varsa yoksa onlar, en iyi, en doğru, en dürüst, en kişilikli hep onlar..

Onlar kim mi?

Sabah akşam gördüklerimiz, elini sıkıp, yüzüne baktıklarımız. Sohbet edip, konuştuklarımız, içi boş laflarla zamanımızı boşa harcatanlarımız..

Adı önemli değil, sanı hiç değil.. Onlar kendini belli eder, yeterki oturup iki çift laf edin, “ben” diyorsa, “onlar” diyorsa, iki dudağı arasından “biz” sözü hiç çıkmıyorsa, bilinki onlardan biridir o..