Reklam
Nüfus müdürlüklerinde çipli kimlik izdihamı..!

Nüfus müdürlüklerinde çipli kimlik izdihamı..!

Yeni yılın ilk günlerinden itibaren tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlanılan çipli kimlik kartları için yoğun şekilde başvuruda bulunan vatandaşlar, İstanbul’daki ilçe nüfus müdürlüklerinde de izdihama yolaçtı.

31 Ocak 2017 - 12:59 - Güncelleme: 31 Ocak 2017 - 13:10

Yeni yılın ilk günlerinden itibaren tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlanılan çipli kimlik kartları için yoğun şekilde başvuruda bulunan vatandaşlar, İstanbul’daki ilçe nüfus müdürlüklerinde de izdihama yolaçtı.

Çipli kimlik kartı almak isteyen binlerce vatandaşın başvurusu nedeniyle iş yükü artan nüfus müdürlüklerinin daha rahat çalışması adına vatandaşlardan aceleci davranmamaları istendi. Çipli kimlik kartı almak için başvuru süresinin kısıtlı olmadığını belirten yetkililer, vatandaşların ileriki zamanlarda daha rahat bir şekilde kimliklerini alabileceklerini ifade ettiler.

BAŞVURU İŞLEMLERİ 15-20 DAKİKA SÜRÜYOR

Yeni kimlik kartlarını almak için randevu sistemiyle nüfus müdürlüklerine başvuran vatandaşlar, verilen gün ve saatte gelip, aldıkları sıra numarasıyla işlemlerini yaptırıyorlar. Her başvurunun ortalama 15 - 20 dakika sürüp, kimlik kartının da bir ay kadar bir süre sonra postayla adrese gönderildiği belirtildi.

Çipli kimlik kartı için yoğun başvurunun yapıldığı Sarıyer Nüfus Müdürlüğü’nde de personelin iş yükü oldukça arttı. 350 bin nüfusa sahip ilçede, çipli kimlik kartı için bir ayda 30 bin civarında başvuru yapıldığı öğrenildi. Doğum, ölüm, evlenme, adres değiştirme ve nüfus kayıt örneği gibi diğer vatandaşlık işlerini yaptırmak için müracaat edenlerle birlikte günde ortalama 1000-1500 kişinin geldiği nüfus müdürlüğündeki personel, hızlı bir tempoyla talepleri yerine getirmeye çalışıyor. Personelin iş yükünün ağırlaşmasına karşın, vatandaşların işlemlerinin sorunsuz bir şekilde zamanında tamamlanması, başka ilçelerde yaşayan birçok kişinin de yeni kimlik kartı başvurusu için Sarıyer Nüfus Müdürlüğü’nü tercih etmesine neden oluyor.

SARIYER KAYMAKAMI BİLGİN: ACELEYE GEREK YOK

Sarıyer’in Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin ise, kayıp, doğum, soyadı değişikliği ve sınava girme gibi nedenler dışında, yeni kimlik kartı almak için acele edilmemesini istedi. Bilgin, “Mevcut nüfus cüzdanları üç bucuk, dört yıl daha geçerli olacak. Bu nedenle vatandaşlarımızın acele etmesine hiç gerek yok. Mevcut nüfus cüzdanlarıyla her türlü vatandaşlık işlemlerini yerine getirebilirler. Yeni verilen T.C. kimlik belgesi Avrupa standardında, kredi kartı büyüklüğünde, orjinal, modern ve kullanışlı olduğundan beğenildi. Bu nedenle vatandaşlarımız bir an önce sahip olmak istiyor. Ancak aşırı bir başvuru oldu. Bu da nüfus müdürlüğünde yoğunluk yarattı. Vatandaşlarımız başvurularını geniş bir zaman dilimine yayarlarsa, daha rahat bir şekilde kimlik belgelerine kavuşabilirler” dedi.

RANDEVU ALARAK GELMEK DAHA AVANTAJLI

Çipli kimlik kartı almak için 15 yaşından büyükler yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuruyor. Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gitmek gerekiyor. Randevular  https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet sitesinden ve Alo 199 çağrı merkezinden alınıyor. Müracaatlarda, nüfus müdürlüğü personelince, başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası sorgulanarak, kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol ediliyor. İşlem sırasında son 6 ay içinde çekilen biyometrik fotoğrafı istenip, kart sahibinin parmak, avuç içi ve damar izi tanımlanıyor. İşlem tamamlandıktan sonra bilgiler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne aktarılıyor ve yaklaşık bir ay içinde çipli kartı PTT kargo ile sahibine iletiliyor. Kart basılıp, sahibine gönderildiğinde de SMS ile bilgi veriliyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 1976 yılından bu yana kullandığı pembe ve mavi kimlik kartlarını tarihe gömecek olan çipli kimlik kartlarının parmak, damar ve avuç içi izi gibi tanımlayıcı özelliği olduğundan eski kimliklere göre daha güvenli olduğu belirtiliyor.  Ayrıca taşınması kolay olup, görüntü ve özellik bakımından da mevcutlara göre daha prestijli kabul ediliyor. Tuncay Dağlı- Sarıyer Kent 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersin Burak özgün çizgilerini sanatseverlerle buluşturdu
Ersin Burak özgün çizgilerini sanatseverlerle buluşturdu
En güzel yemeği yapan kazandı..!
En güzel yemeği yapan kazandı..!