Reklam
Sarıyer’de kıymeti bilinmeyen bir halk kahramanı yaşıyor..!

Sarıyer'de kıymeti bilinmeyen bir halk kahramanı yaşıyor..!

02 Mayıs 2017 - 21:00 - Güncelleme: 02 Mayıs 2017 - 21:06

Sarıyer Baltalimanı Mahallesi’nde yaşayan emekli öğretmen Kadir Şütçü’nün, İstanbul Boğazı’na tepeden bakan evinin bahçesini görenler, muhteşem manzaraya karşı keyif çatıyor sanır. Oysa durum hiç de sanıldığı gibi değil. Kadir Sütçü deyim yerindeyse tam da bir halk kahramanı. Çünkü o bazı emekliler gibi vaktini kahvehanelerde zaman öldürerek değil, insanların yaşamını kurtarmak için harcıyor.

Kadir Sütçü, evinin bahçesinde yeşil sebzeler, meyveler yetiştirip, boğaz manzarasına karşı çayını yudumlamak yerine, dünyanın her yerindeki depremleri önceden tahmin etmek ve insanları uyarmak için çabalıyor.

TAHMİN İÇİN KARINCALARDAN YARARLANIYOR

Türkiye ve özellikle de İstanbul’da meydana gelebilecek olası depremleri önceden tahmin etmek için doğal yollardan yararlananan Kadir Sütçü, bu yöntem için de karıncaları kullanıyor. Sütçü, karınca bulmak için de bu minik yaratıkların en çok sevdiği bitkileri bahçesinde yetiştiriyor.

Bahçesinin bir köşesinde kendi imkanlarıyla “Deprem Tahmin İstasyonu Karınca Laboratruvarı” kuran Kadir Sütçü, binlerce karıncayı özel bölümlerde muhafaza edip, balla besliyor.

AKADEMİSYENLER ÇALIŞMALARINI GÖRMEZDEN GELİYOR

Deprem tahmini konusuna ilgisi nedeniyle birçok kesimin dikkatini çekip, bu konuda bilimsel makale de yayımlayan Kadir Sütçü, bu arada akademisyenlerle de didişip duruyor. Çünkü Sütçü’nün deprem tahminindeki alternatif yöntemlerini pek ciddiye almayan bazı akademisyenler, onu şarlatanlıkla suçlamasalar da çalışmalarını görmezden ve duymazdan gelerek, yok sayıyorlar. Oysaki başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde meydana gelen depremi çok önceden tahmin eden Kadir Sütçü, gökyüzündeki beyaz renkli bulutların da deprem habercisi olduğunu tezini ortaya atarak, onlara “Sütçü Bulutları” adını vermiş ve hatta tescilletmiş durumda.

İngilizce öğretmenliği ve bilgisayar programlama eğitimi alan Kadir Sütçü, çalışmalarıyla kendisini görmezden gelen akademisyenlere meydan okumayı da ihmal etmiyor. Ama her iki tarafın çalışması da insanlık yararına olduğu için işbirliği yapmaları gerektiği konusunda fikir beyan edenler de az değil.

BALTALİMANI’NDAKİ EVİNDE ZİYARET ETTİK

Baltalimanı’ndaki evinde ziyaret ettiğimiz Kadir Sütçü ile 1999 yılından beri yürürttüğü çalışmalarıyla ilgili sohbet ettik. Sütçü şunları anlattı:

“17 Ağustos 1999’daki Gölcük Depremi’nin ardından, 11 Kasım günü bahçede karıncaların yuvalarından çıkıp, erik ağacının gövdesinde kümeleşmesi dikkatimi çekmişti. Ertesi gün 7.2 şiddetinde Düzce Depremi olunca olaya ilgim arttı. 1999’dan beri İstanbul ve çevresi için, 2012 yılından itibaren de dünya genelinde deprem tahminleri yapıyorum. Bunun için de evimin bahçesinde yuvasını yaparak oluşturduğum karınca kolonileri ile bir laboratuvar kurdum. Kendi adıma tescil ettirdiğim Sütçü Bulutları ile incelemelerimi daha da derinleştirdim.

MODERN BİR LABORATUVARA İHYİYACIM VAR

Karıncaların garip hareketlerle yuvadan çıkışlarına, ölüm oranlarına ve bulutlardaki değişimlere bakarak tahminler yürütmekteyim. Olan depremlere göre de gözlemler yaptığım için deprem tahmin sürelerim bir ile dört saat arasında değişiyor.

2015 yılına kadar yaptığım tahminlerimdeki başarı oranım yüzde 80’di. 14 Eylül 2015’ten bugüne kadar yaptığım 300 tahminin büyük bölümü doğru çıktı. Deprem tahmin oranım yüzde 92.

Dünyada depremden en az zararlanmayı sağlayabilecek bir deprem uyarı siteminin gelişmesine katkı verebilmek ve korkuları azaltacak bilgilenmeleri sağlayabilmek temel amacım. Bu amaçla karınca laboratuvarı yanında bir meteoroloji istasyonu da  kurmak ve özellikle İstanbul için daha isabetli tahminler yapmak istiyorum.

Tuncay DAĞLI-Sarıyer Kent

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇYDD'den kadın sağlığına bilimsel destek..!
ÇYDD'den kadın sağlığına bilimsel destek..!
Yalınkılıç CHP Sarıyer İlçe Başkanlığını omuzlamaya talip..!
Yalınkılıç CHP Sarıyer İlçe Başkanlığını omuzlamaya...