Reklam
Şeb-i Arus’ta Mevlana anıldı..

Şeb-i Arus’ta Mevlana anıldı..

Mevlana Celaleddin-i Rumi, 744'üncü vuslat yıldönümünde Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Şeb-i Arus' programıyla anıldı.

14 Aralık 2017 - 17:38

Mevlana Celaleddin-i Rumi, 744'üncü vuslat yıldönümünde Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Şeb-i Arus' programıyla anıldı.

Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 744’üncü ölüm yıldönümü dolayısıyla bir anma programı düzenledi. Usta oyuncu Altan Gördüm’ün katıldığı gecede, sema gösterilerinin ardından Mevlana şiirleri ve ilahiler okundu.

Anma etkinliğine katılanlara hitaben konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç,  “Sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz. Bu sıkıntıyı aşabilmek için iyi insanlara ihtiyacımız var. ‘Toplumda ‘hazret’ hitabına dahil olmuş insanlarımızın söylemleri, Kuran ayetleri gibidir’ der büyüklerimiz. Kavga ortamının en güçlü doğuş sebebi sevgi eksikliğidir. Hoşgörülü olursanız seversiniz, sevilirsiniz. Temel geleneğimiz olan sevgiyi tüm insanlardan mahrum kılmayalım” dedi.

Galata Mevlevihanesi Mevlana Rumi Mevlevi Musiki ve Sema Topluluğu’nun sema gösterileriyle devam eden program Mevlevi Ayin-i Şerif’in ardından son buldu.

Şeb-i Arus

Şeb-i Arus, Türkçe: Düğün Gecesi, (Farsça şeb: gece, Arapça arus: düğün), Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabb’ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırır. Rumi’nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında “Şeb-i Arus” olarak da anılmaktadır.

Sarıyer Kent 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En güzel yemeği yapan kazandı..!
En güzel yemeği yapan kazandı..!
Sarıyer sahiline korkuluk nihayet yapılıyor..!
Sarıyer sahiline korkuluk nihayet yapılıyor..!