Reklam
Kanunlar uygulanmak için yapılır..!
Tuncay Dağlı

Tuncay Dağlı

SÜZGEÇ

Kanunlar uygulanmak için yapılır..!

01 Mayıs 2017 - 22:12

Sokağın tam girişinde sağ köşeye park etmiş nakliye kamyonu bir süre sonra iki tane oldu. Arka arkaya duruyorlar. Önceleri yakında giderler diye düşündüm ama gitmediler dahası kamyon sayısı üçe çıktı. Bir gün arabayla geçerken kamyonun park edildiği köşedeki park yasağı olduğunu belirten tabelanın ters çevrildiğini gördüm. Trafik çekicileri bir şey demesin, ceza yazmasın önlem almışlar..

Zaman geçti verdikleri rahatsızlk arttı. Çünkü sol taraftaki marketin önüne de bir araç park edilince yol geçilmez oluyor, trafik sıkışıyordu.

Kamyon sayısı bir süre sonra dörde çıktı. Anlayacağınız adamlar bizim sokağın köşesini işyerine çevirmiş, nakliye garajı gibi kullanmaya başlamışlardı. Garibandır, ekmek parasıdır dedim ses etmedim. Mahallenin diğer sakinleri de karışmadı.

Bir pazar günü öğleyin evden çıktım, apartmanın az ilerisine bıraktığım arabam yerinde yoktu. Akşam geldiğimde bizim evin önündeki boşluğa başkaları park ettiği için elli metre öteye park etmiştim. Oradada bir anaokulu var ve kaldırımdada park yapılmaz tabelası dikili. Haftasonu kimse çocuk getirmiyor, servis aracı falan da yok. Ama yasak yere park ettiğim için alıp götürmüşler. Götürdükleri otopark en fazla beş yüz metre ileride. Yürüyerek gittim.

Benim araba oradaydı. Aynı anda çekici başka bir arabayı almış, getirdi. Görevliye “neden pazar günü arka sokakta duran arabayı çektin? Oradan saatte iki araba ancak geçiyor” dedim. “Yasak tabelası var ondan çektim” dedi. “Peki sokağın girişindeki kamyonlara neden ses etmiyorsun, her gün tabelayı ters çeviriyorlar” dedim. “Kamyonu taşıyamıyorum ama ceza yazıyorum” dedi. “İyi” dedim, cezayı da park parasını da ödedim, arabayı aldım. Benim arabayı evin önünden götürenler sokağın girişini tıkayan dört tane kamyonu kaldıramadı.

Kamyoncular park etmeye devam etti. Bir gün ters bir gün düz duran tabela da bir gün tamamen yok oldu. Kökünden sökmüşler. Mahalle halkı da bıktı, emniyet müdürüne sikayet etti, trafik polislerine söyledi, belediye başkanına söyledi, belediye meclis üyesine söyledi, muhtara söyledi, yetmedi 155 Polis İmdat’a ihbar etti. Adamlar tınmadı.. Ellerinde çay bardakları, kamyonların yanında dikilip müşteri bekliyorlar. Vatandaş o köşede birbiriyle yol verme kavgası yapıyor..

İki yıl böyle geçti. Dün mahalle muhtarının ısrarıyla belediye yatar kalkar sopa gibi dubalar dikmiş on tane kadar. Muhtar da fotoğraflarını çekip, facebooktan paylaşmış, belediyeye teşekkür etmiş. Ben de muhtara teşekkür ettim.

Sabah giderken dubaları gördüm ama kamyonlar bu kez de karşı köşeleri tutmuştu. Aradım muhtara söyledi. “Abi hiç sorma, biraz önce ben de oradan geçtim, dubaları yatırıp, üzerine park etmişlerdi. Kaldırmazsanız trafiği çağıracağım dedim de kamyonu çekti. Meseleyi çözdük” dedi.

“Adamlar bir köşeyi bırakmış, üç köşeyi tutmuş, bu nasıl çözüm muhtar” dedim. “Bilmiyorum abi, bir yolunu bulacağız” dedi..

Anlayacağınız bir ilçenin bir mahallesinin bir sokağında vatandaşa rahatsızlık veren en basit sorun iki yıldan beri çözülememişse, koskoca Türkiye’nin on sekiz milyonluk İstanbul’unun devleşen sorunlarını kim, nasıl çözecek..!

Her sorunu çözecek bir kanun mutlaka vardır. Kanunlar uygulanmak için yapılır, uygulanmazsa tabela da sökülür, dubalar da kırılır, muhtarı da kimse takmaz..!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar